Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Persons database

Jindřich

Deliš

Date of birth:

1912

Place of birth:

Plzeň

Deployment area:

Mo i Rana

Deployment company:

Heinrich Lenhard

Jindřich Deliš (*1912 ‒ † 2010) se narodil 13.července 1912 v Plzni. V deseti letech zemřel otec a žil s matkou a mladší sestrou Marií. Živobytí zajišťovala matka z příjmů ze zaměstnání „u eráru“ a z posluh v domácnostech. Vyučil se elektromechanikem u firmy Autramov Plzni. U téže firmy pak nastoupil do zaměstnání.  V roce 1935 byl povolán na vojnu, po ní se vrátil do původní práce. V roce 1939 se oženil s Miladou Schillerovou, vyučenou kadeřnicí, o rok později se jim narodila dcera Jindřiška. Absolvoval roční elektro-technickou kvalifikaci při Lidové universitě Husově v Plzni. Byl činný v ochotnickém spolku a zajímal se motocyklistiku.

Po vypuknutí války pracoval v elektrotechnickém závodě. Na podzim 1942 byl povolán pracovním úřadem na práci do Říše, i přesto, že byl ženatý a měl rodinou. Byl přidělen do středního Norska k malé německé firmě Lenhard. Z totálního nasazení byl zproštěn r. 1944 patrně na žádost jeho původního zaměstnavatele. Po návratu nastoupil k elektrickým podnikům města Plzně, u kterých pod pozdějším názvem ZČE pracoval až do odchodu do důchodu.  V roce 1945 se mu narodila druhá dcera Ivana. Do důchodu odešel v r. 1972.  Zemřel 26.  4.1992. Život prožil v Plzni. Jeho potomci žijí na Plzeňsku.

Podle rodiny naa Norsko vzpomínal málo. Snad že byl v dobrém osobním kontaktu s německým dělníkem, se kterým pracoval a který ho oslovoval „Heini“. Zmínil se také o těžké práci, při které jim často na zádech zmrzl pot. To mohla být jedna z příčin jeho pozdějšího astmatu, se kterým se trápil do konce života.

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny, Plzeň

Jindřiška Česáková A Vladislav Česák, E-mailová komunikace, leden 2022.

 

 

 

 

 

 

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1