Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

Vlastimil

Židlický

Fødested:

1922

Fødselssted:

Předhvozdí – Český Brod

Arbeidssted:

Narvik

Byggeselskap:

Laule & Kirchenbauer

Vlastimil Židlický (*1922  ‒ 2009) se narodil v Přehvozdí v okrese Český Brod do rodiny tesaře s pěti dětmi. Po devítiletce nastoupil do učení na zedníka.

V listopadu 1942 dostal povolání na práce do Říše. V Berlíně byl přidělen na práce do Norska k firmě Laule & Kirchenbauer na ostrov Engeløy jižně od Narviku, kde se stavěla dělostřelecká baterie Dietl a obranné bunkry. Podle rodinné paměti pracoval i v Německu, kde se podílel na odklizení škod po náletech, a také půl roku ve Finsku, kde byl přidělen na odklízení sněhu na komunikacích. V Norsku zůstal až do kapitulace. Poté byl spolu s dalšími Čechy repatriován přes Oslo, Brémy do Plzně. Domů se dostal až v září 1945.

Po návratu pracoval v zemědělství.  V roce 1947 si odbyl vojenskou službu v Pardubicích. V roce 1949 se oženil s Marií roz. Forstovou a žili ve Studečkách. V roce 1950 se jim narodila dcera Vlasta a po přestěhování do Přehvozdí pak dcery Jana (1952) a Eliška (1954). Pracoval v zemědělském družstvu. Později si zakoupili domek ve Studcích, kde žil do konce svého života. Zemřel dne 22. 7. 2009 v Nymburce.

Jeho potomci žijí na Českobrodsku a na Loučensku.

 

Zdroj:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny, Český Brod.

Židlický Vlastimil, Audionahrávka životopisu, 90.léta. v držení rodiny.

Lucie Besiková : O životě Vl. Židlického, e-mailová komunikace, prosinec 2021

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1