Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Databáze nuceně nasazených Čechů v Norsku  

Bohuslav

Frk

Datum narození:

1921

Místo narození:

Benešovsko

Oblast nasazení:

Trondheim

Firma nasazení:

Hans Hemmer

Pracovní karta je uložena v Národním archivu v Oslo / © National Archives of Norway, Oslo

Bohuslav Frk (*1921 Praha ‒ † 1944 Norsko) narodil se do rodiny Františka a Anny (rozené Telecí, oba rodiče pocházeli z Benešovska) jako páté ze šesti dětí. Rodina žila v Praze na Vinohradech v Moravské ulici.  Otec byl v důsledku válečného zranění z první sv. války v invalidním důchodu. Rodina se během třicátých let přestěhovala do Modřan. Bohuslav se naučil dobře hrát na kytaru a zpívat, v chlapeckém věku zpíval v Husově sboru ve Vršovicích. Rovněž rád kreslil, zejména portréty a krajinky. Bohuslav se vyučil elektrikářem u firmy Pánek v Modřanech (dnes Modřanské strojírny, Praha 12).

V roce 1942 byl poslán na nucené práce do Berlína, kde byl určen na práce do Trondheimu do německé malířské firmy Hans Hemmer ze Sárska. V červenci 1943 odjel na dovolenou domů. Po návratu do Trondheimu zde  dne 15.1. 1944 zahynul na následky pracovního úrazu. Podle dobových zpráv byl zabit elektrickým proudem. Jeho pohřeb zorganizovala německá Organizace Todt a pochován byl i za účasti českých kamarádů, a to na německém válečném hřbitově ve čtvrti Havstein v Trondheimu. Jeho hrob s poněmčeným jménem se dochoval dodnes.

Bohuslav Frk zahynul v dalekém Norsku mlád, bez potomka. Z jeho sourozenců se konce druhé světové války dožili jen tři. Současní vzdálení příbuzní nesoucí příjmení „Frk“ nemají již mužského potomka.

 

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Frk, Jan. O životě rodiny Frků, rukopis, duben 2023.

Hingarová, V. V Trondheimu nalezen válečný hrob českého dělníka:

 https://noraci.cz/v-trondheimu-nalezen-valecny-hrob-ceskeho-delnika/

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1