Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Databáze nuceně nasazených Čechů v Norsku  

Jan

Hořák

Datum narození:

1919

Místo narození:

Nedašová Lhota – Uherský Brod

Oblast nasazení:

Narvik

Firma nasazení:

Heinrich & Haberkorn

Pracovní karta je uložena v Národním archivu v Oslo / © National Archives of Norway, Oslo

Jan Hořák (1919-1987) se narodil v Nedašové Lhotě. Vyučil se mlynářem.

Na podzim 1942 byl povolán na práce do Říše. Nenastoupil a skrýval se. Na udání příbuzné byl vězněn asi tři měsíce v Ruzyni. Poté musel nastoupit do Berlína a tam byl přidělen na práce do Narviku. Pracoval tam v továrně. Utrpěl tam omrzliny. Na základě jeho zdravotního stavu byl pak poslán zpět domů na léčení. Do Norska se musel vrátit a dočkal se tam konce války. Byl repatriován zpět do Československa v září 1945.

Vrátil se domů na Valašsko. Rodinný dům zdědil nejstarší bratr a v únoru 1946 žádal o příděl v pohraničí. Usadil se  na mlýnu v Hankštejně na Rýmařovsku, dnes Skály, obec Horní Město. V roce 1947 se oženil a narodili se mu tři děti Jana (1949), Marie (1950) a Jan (1952). O rok později, roku 1948 byl rodině malý mlýn znárodněn. Nastaly krušné časy. Zkoušel soukromě hospodařit. Poté pracoval v JZD a v zemědělství zůstal až do důchodu. Zemřel v roce 1987. Jeho potomci žijí v Horním Městě - Skály a v Rýmařově.

Rodině vyprávěl o strastiplné cestě lodí do Narviku, kdy trpěli hladem, špínou a štěnicemi. V Narviku bydleli v dřevěných barácích a pracovali za málo jídla i dvanáct hodin. Jako nekuřák mohl měnil příděl cigaret za jídlo. Ve velkých mrazech mu omrzly nohy a do práce ho vozili na saních. Lékař mu sepsal zprávu, na základě které byl pak poslán domů.

 

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost po panu Hořákovi, Horní Město-Skály.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1