Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Novinky

Píšeme knihu o Norácích. Dostaly se k nám všechny materiály?

03/07/2021

O letních prázdninách připravujeme knížku pod názvem Posláni na Sever. Češi na nucené práci v Norsku během druhé světové války, která vyjde na podzim 2021. Na více jak 200 stranách popisujeme v devíti kapitolách příběh nuceného nasazení do Norska — od povolání, čekání v německých tranzitních táborech, po cestu přes moře a rozdělení k firmám. Dále pak o pracovních podmínkách a dezercích na dovolené a útěcích do Švédska, až po poválečnou repatriaci domů. Zmiňujeme i soužití s norským obyvatelstvem a také kontakty s dalšími zahraničními pracovníky či sovětskými zajatci. Nechybí ani to, jak nasazení na pobyt v Norsku po válce vzpomínali a scházeli se na srazech. Text doprovází bohatý fotografický i dobový materiál.

Na textu publikace se podílí autorská dvojice: dr. Vendula V. Hingarová a dr. Zdenko Maršálek.

Bez materiálů a informací od potomků Noráků by ovšem knížka nevznikla v takovém rozsahu. U každého obrázku a informace, které dohledáváme v e-mailech, denících a dobové korespondenci si uvědomujeme, jak výjimečná je naše spolupráce s potomky. Ještě jednou děkujeme za Vaši pomoc a za to, že materiály doma stále uchováváte!

Výzva pro ty, kteří materiály stále dohledávají: kontaktujte nás co nejdříve. Poslední materiály můžeme do knihy zařadit ještě v průběhu srpna.

V září odevzdáváme rukopis do Nakladatelství Pavel Mervart (Červený Kostelec), které publikaci připraví do tisku.

Půjde-li vše podle plánu, tak Vám publikaci představíme v listopadu 2021.

 

Informace v chystané knize i výběr obrázků konzultujeme s našimi norskými kolegy z univerzity v Trondheimu. Vzhledem k pandemické situaci jsou možnosti mezinárodní spolupráce omezeny, což se snažíme nahradit alespoň pomocí on-line videokonferencí. Zde snímek z našeho posledního předprázdninového setkání.

 

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1
envelope-ophone