Miroslav Marek (*1922 ‒ † 2010) se narodil ve Vraném na Vltavě do rolnické rodiny. Měl mladší sestru. Chodil do obecní školy ve Vraném, a pak se učil zámečníkem v Radotíně u Prahy. Po náhlé smrti otce musel začít pracovat. Věnoval se povoznictví a pracoval na stavbě Vranovská přehrady.
Na podzim 1942 byl povolán na práce do Norska. Byl přidělen do Trondheimu k největšímu zaměstnavateli nuceně nasazených Čechoslováků, firmě Sager und Woerner. V Norsku strávil téměr tři roky.
Domů se vrátil až v září 1945. Rodina, která o něm neměla dlouhé měsíce žádné zprávy, ho prohlásila za nezvěstného a nechala přepsat na sebe rodinný majetek. Rozhodl se odjet do pohraničí. Ve Zdraslavi u Štědrý na Karlovarsku hospodařil na statku po Němcích. V roce 1948 absolvoval půlroční vojenský výcvik. Oženil se s Marií Balákovou původem z Drslavic u Klatov. Narodili se jim dva synové Mirek a Antonín. V padesátých letech mu rodinné hospodářství včetně živého i hmotného inventáře zabavili komunisté. Statek přeměnili na JZD, kde zůstal nějaký čas zaměstnaný. V roce 1957 se s rodinou přestěhoval do Ovesných Kladrub u Teplý, kde pracoval ve zemědělském družstvu jako traktorista.
Po roce 1960 se vrátil do Vraného, kde si po majetkovém vyrovnání s rodinou postavil domek. Pracoval jako řemenář v místní továrně. Přivydělával si i jako hrobník. Zemřel v roce 2010 na Kytíně v pečovatelském domě. Syn Antonín žije ve Vraném dodnes.
Zdroje:
Norský národní archiv, Oslo.
Vzpomínky syna M. Marka, Vrané nad Vltavou, květen 2021.
Webové stránky Noraci.cz: „Fotografie z Trondheimu“ 24. 5. 2021