Pracovní karta je uložena v Národním archivu v Oslo / © National Archives of Norway, Oslo
Antonín Holub (*1919 ‒ † 2010) se narodil do katolické rodiny s pěti dětmi v Lukách nad Jihlavou. V roce 1935 vstoupil do učení u malířské firmy, kde pracoval až do roku 1942. Dne 3. listopadu 1942 obdržel povolávací rozkaz pracovního úřadu v Jihlavě k přeškolení do Říše. Za tři dny už seděl ve vlaku do Berlína, kde byl přidělen k Todtově organizaci na práce do Norska, a to do Trondheimu, k německé malířské firmě Hans Hemmer.
Po příjezdu do Trondheimu byl záhy převeden jako pomocný dělník k firmě Paproth na stavbu ponorkového bunkru Dora – největší německé ponorkové základy na severu Evropy. Práce spočívala v prohlubování a zpevňování mořského dna. Po půl roce ho vrátili k původní firmě a posléze přidělili k dalším firmám v okolí města Mo i Rana za polárním kruhem. Během pobytu se dvakrát dostal na dovolenou domů. Konec války ho zastihl v Heimdal u Trondheimu. Dva měsíce čekal s dalšími Čechy na repatriaci, než se počátkem července vydali vlakem do Osla a následně letecky do Bruselu. Odtud pak pokračovali na nákladních autech a vlaky přes Francii a Mnichov, až 2. srpna 1945 dorazili do Plzně.
Po válce se Antonín Holub vrátil k malířskému řemeslu, ale zdravotní problémy, kterými trpěl ještě před válkou a které se zhoršily v Norsku, ho přivedly ke změně zaměstnání. Postupně vystřídal různé práce, mj. na poštovním úřadu. Později získal i chemické vzdělání a pracoval v Jihlavě na čističce odpadních vod.
Po návratu z Norska se oženil se svou přítelkyní Růženou, se kterou si psali i v době nasazení. Vychovali spolu dvě děti – Antonína a Janu. Jejich potomci žijí na Jihlavsku dodnes.
Zdroje:
Norský národní archiv, Oslo.
Pozůstalost v držení rodiny Holubových, Luka nad Jihlavou
Mátlová, Eva: Dědeček a víra. O životě pana Holuba, rukopis.
Webové stránky Noraci.cz: „Nasazený z Jihlavska v Trondheimu a unikátní snímky z repatriace“ 7. 3. 2021:
https://noraci.cz/nasazeny-z-jihlavska-v-trondheimu-a-unikatni-snimky-z-repatriace/