Tento webový portál vznikl v roce 2019 jako výstup projektu o Češích v Norsku za druhé světové války, řešeného na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V současnosti web spravuje oddělení skandinavistiky UGS FF UK ve spolupráci s norskými kolegy v rámci návazné odborné spolupráce o česko-skandinávských vztazích za druhé světové války.
Dr. Vendula V. Hingarová z oddělení skandinavistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je iniciátorkou tohoto webu a vede celý projekt. Ve svém výzkumu se zaměřuje na česko-severské vztahy ve 20. století, zejména na osudy Čechů v Norsku během druhé světové války. Sbírá jejich paměti a pečuje o to, aby výsledky výzkumu byly využívány ve výuce a zároveň dostupné široké veřejnosti – především příbuzným a potomkům tehdy nasazených. Je autorkou většiny textů na webu a kontaktní osobou pro komunikaci s rodinami pamětníků. Kontakt
Prof. Hans Otto Frøland z Ústavu moderních dějin Univerzity v Trondheimu a specializuje se na dějiny Norska během druhé světové války. Ve svém výzkumu se věnuje válečnému hospodářství a stavebním projektům realizovaným během německé okupace, na nichž byli nasazeni civilní pracovníci a váleční zajatci z různých částí Evropy. Aktivně se podílí na začleňování příběhů českých pracovníků do skandinávské historiografie.. Kontakt
Lars Busterud působí na Univerzitě v Trondheimu, kde přednáší o druhé světové válce a mikrohistorii. Do výuky na Katedře historie NTNU začleňuje i poznatky o nucené práci zahraničních dělníků v Norsku.
Děkujeme za spolupráci Národnímu archivu v Oslo, Národnímu archivu ČR v Praze, Vojenskému historickému archivu a Archivu Ministerstva zahraničních věcí v Praze.
Zvláštní poděkování patří potomkům, kteří svolili se zveřejněním písemné a fotografické pozůstalosti a poskytli nám mnoho cenných informací.
.