Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

O nás

Tento webový portál vznikl v roce 2019 jako výstup projektu o Češích v Norsku za druhé světové války, řešeného na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V současnosti web spravuje oddělení skandinavistiky UGS FF UK ve spolupráci s norskými kolegy v rámci návazné odborné spolupráce o česko-skandinávských vztazích za druhé světové války.

Dr. Vendula V. Hingarová z oddělení skandinavistiky Karlovy univerzity je iniciátorkou webu a vedoucí projektu. Zkoumá česko-severské vztahy ve 20.století, sbírá paměti Čechů v Norsku za druhé světové války a zajišťuje, aby poznatky výzkumu byly začleňovány do vysokoškolské výuky a rovněž, aby se o nich dozvěděla veřejnost, zvláště pak příbuzní a potomci nasazených. Kontakt

Prof. Hans Otto Frøland z Ústavu moderních dějin univerzity v Trondheimu je expertem na norské válečné dějiny. Zkoumá válečné stavební projekty Němců v Norsku, na kterých se podíleli nasazení a zajatci z okupované Evropy. Kontakt

Lars Busterud z univerzity v Trondheimu přednáší o druhé světové válce a mikro historii. Začleňuje poznatky o nucené práci zahraničních dělníků v Norsku do vysokoškolské výuky na Katedře historie NTNU.

Kontakt:  noraci@ff.cuni.cz

 

Webové stránky projektu na Karlově univerzitě zde.

 

Děkujeme za spolupráci Národnímu archivu v Oslo, Národnímu archivu ČR v Praze, Vojenskému historickému archivu a Archivu Ministerstva zahraničních věcí v Praze.

Zvláštní poděkování patří potomkům, kteří svolili se zveřejněním písemné a fotografické pozůstalosti a poskytli nám mnoho cenných informací.

.

 

 

 

 

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1