Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

Jan

Hammer

Fødested:

1922

Fødselssted:

Štarnov

Arbeidssted:

Trondheim

Byggeselskap:

Sager & Woerner, Berlin

Jan Hammer (*1922 ‒ † 2007) se narodil 10. 5. 1922 v Štarnově, okres Olomouc, jako šesté dítě z osmi sourozenců. Rodiče brzy zemřeli, jako sirotek se spolu s třemi bratry dostal do Dětského domova ve Šternberku, kde vyrůstal od svých sedmi do patnácti let. Od 16-ti let byl u svého staršího bratra Vojtěcha v Bohuňovicích, kde mu pomáhal v obchodě a současně studoval na Obchodní akademii v Olomouci, kde také odmaturoval.

V letech 1942 až 1945 byl totálně nasazen do Norska, konkrétně do Trondheimu. Po příjezdu se neúspěšně pokusil o útěk do Švédska. Byl kvůli tomu několik měsíců vězněn v koncentračním táboře Falstad. V březnu 1943 se vrátil do Trondheimu, kde byl přidělen k firmě Sager und Woerner. Pracoval v kanceláři jako pomocná síla, kde se spřátelil s norským pracovníkem. V Norsku zůstal až do konce války. Domů se vrátil v srpnu 1945.

V roce 1946 se oženil s Růženou roz. Prokešovou a žili v Bruntálu, později v Krnově. Společně s manželkou vychovali tři děti, z toho jednoho syna a dvě dcery. Pracoval jako úředník v Pramenu. Později pracoval jako vedoucí potravin na různých místech Krnovska až důchodu. Zemřel v roce 2007.

 

V roce 1981 se vypravil se svou dcerou navštívit norského kamaráda do Trondheimu. Cestu absolvovali trabantem.

 

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Archiv Falstadsenteret, Ekne, Norsko

Pozůstalost v držení rodiny, Krnov.

Blejcharová Blanka, E-mailová komunikace, leden 2022.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1