Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

Václav

Nosek

Fødested:

1924

Fødselssted:

Chvalíkovice – Opava

Arbeidssted:

Tønsberg

Byggeselskap:

Arge Geimer

Václav Nosek (*1924 ‒ † 2005) se narodil jako nejmladší z devíti dětí chalupníka ve Chvalíkovicích na Opavsku. Nejprve navštěvoval obecnou školu v téže obci, později měšťanku v nedalekém Hradci nad Moravicí. Jeho učňovská léta byla přerušena válkou a nuceným nasazením.

Na práci do Říše byl odveden stejně jako jeho bratr Jakub  (r. 1922). Václav byl poslán do Norska v květnu 1942, kde byl přidělen k firmě Geimer. Do března 1944 pracoval v nejsevernějších oblastech Norska -  u Narviku, Alty a Kirkenesu, poté firma přesunula své působiště na jih Norska u města Tønsberg. Pracoval v ústí Oslofjordu na ostrovní pevnosti Rauøy. Tam se dočkal konce války. S kamarády nechtěli čekat na repatriaci řízenou čs. repatriační misí a využili nabídky Sovětů k návratu přes Sovětský svaz. Domů se vrátil skoro až po roce.

Po návratu domů si dodělal výuční list v oboru kamnář. V roce 1950 se oženil s Marií roz. Vaňkovou z Raduně. Společně vychovali dva syny, staršího Milana (1951) a mladšího Jiřího (1956). Pracoval v BYTPRUMu a později na slévárně v Braneckých železárnách. Byl aktivním členem spolku Sokol. Ve volném čase se často zapojoval do „akcí ZET“. Podílel se na výstavbě budovy mateřské školy a sokolovny v obci. Miloval četbu a houbaření.

V 90. letech se vypravil do Norska navštívit místa, kde byl za války. Zemřel 17. června 2005. Pochován je na hřbitově v Hradci nad Moravicí. Jeho potomci žijí na Opavsku.

.

Rodině vyprávěl, že v Norsku sušili ryby k jídlu. Údajně lovili sudy s máslem z moře z potopených lodí a schovávali je. Také jedli syrové brambory, aby měli aspoň nějakou "čerstvou zeleninu".

Z Norska se vrátil s kamarády svépomocí, kdy se přidali v Oslo k repatriačnímu transportu sovětských zajatců s nadějí, že se tak dostanou domů dříve. Z vlaku se jim podařilo vystoupit až někde před Uralem a cesta zpět se protáhla na celý rok. Domů se dostal dlouho po konci války, kdy už si všichni v rodině mysleli, že je mrtev.

.

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo

Pozůstalost v držení rodiny, Opavsko.

Michaela Hrbáčová, Životopis V. N, rukopis, leden 2022.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Archiv rodiny V. Noska, Opavsko)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1