Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

Jaromír

Rabušic

Fødested:

1921

Fødselssted:

Kostice – Hodonín

Arbeidssted:

Alta

Byggeselskap:

Gebr. von der Wettern

Jaromír Rabušic  (*1921 ‒ †2003) se narodil v Kosticích u Hodonína v dělnické rodině, jako první ze dvou dětí. Matka byla zaměstnána většinou v zemědělství. Po ukončení osmileté základní školy pracoval krátce u sedláků. V letech 1936-9 se učil na krejčího. Po vyučení zůstal u svého mistra, a poté krátce jel na zkušenou do Vídně. Po návratu pracoval jako krejčovský dělník u firmy Nepraš v Břeclavi. V roce 1941 nastoupil do závodu Fatra Napajedla.

Na podzim 1942 byl vyslán na práci do Říše, kde byl přiřazen k organizaci Todt na práce v Norsku. Poslali ho do nejsevernější části Norska do Alty k německé firmě Gebr. von der Wettern. s několika dalšími Čechoslováky jako krejčí opravoval pracovní oděvy a uniformy německým vojákům. V polovině roku 1943 se dostal domů na dovolenou, ze které se do Norska již nevrátil.

Několik měsíců se ukrýval. Později byl zaměstnán v krejčovském závodě firmy Sehnal, kde zůstal až do osvobození. V říjnu roku 1945 nastoupil na sedmiměsíční vojenskou službu. Vrátil se do závodu Fatra Napajedla, kde pracoval až do roku 1950. Poté se výroba přesunula do Břeclavi do závodu Gumotex, kde zastával technické funkce. V rámci zaměstnání si doplnil ekonomické vzdělání.

S manželkou měli syna dvě dcery. Potomci Jaromíra Rabušice žijí na Hodonínsku. Podle jejich vzpomínek o době totálního nasazení v Norsku začal mluvit až ve stáří a přál si, ještě jednou se do Norska podívat. To se mu bohužel nesplnilo. Zemřel v roce 2003.

Zdroje:

Jaromír Rabušic

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost  v držení rodiny Minaříkové a Trechové, Hodonínsko

Webové stránky Noraci.cz: „Fotografie z nejsevernějšího severu10. 8. 2020

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1