Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

František

Šac

Fødested:

1921

Fødselssted:

Malenovice – Zlín

Arbeidssted:

Mo i Rana

Byggeselskap:

Fritz Schuppert

František Šac (*1921 ‒ † 2011) se narodil v Malenovicích na Zlínsku. Vyučil se obuvníkem a pracoval v Baťových závodech. Povolání na práce do Říše dostal za podzim 1942. V Berlíně byl přidělen k organizaci Todt do Norska, a to do oblasti Mo i Rana u firmy Fritz Schuppert. Od prosince 1942 do konce války byl spolu s dvacítkou Čechoslováků posílán na různá pracoviště, na stavby přístavů a komunikací, působil i v severních oblastech Nordreisa, Repparfjorden, později také v Lønsdal ve středním Norsku a ve městě Bodø. Zde ho zastihl i konec války, odtud byl repatriován přes Trondheim, Oslo a Brémy.

Po návratu se vrátil k původními zaměstnavateli do Zlína. Tam se v roce 1946 oženil s Valerií Kubečkovou z Prostřední Suché u Karviné. V roce 1948 se odstěhovali do Rýmařova. Narodily se jim dvě dcery Naděžda a Ivona. Pracoval jako zámečník a doplnil si i kvalifikaci strojaře. Až do důchodu pracoval jako vedoucí skladu v podniku RD Jeseník – OKAL.

Navzdory traumatické zkušenosti s nacismem se přátelil a navštěvoval s rodinami z Německa. V důchodu jezdíval na chalupu do blízkého Žďárského Potoka, kde mimo jiné vášnivě včelařil. V 90. letech jezdil na srazy Noráků do Havlíčkova Brodu a přál si do Norska se opět podívat. To se mu z důvodu nemoci nepodařilo. Zemřel v roce 2011. Jeho dcery s rodinami žijí v Rýmařově a na Slovensku v Závažné Porubě u Liptovského Mikuláše.

Zajímavostí je, že norské oblastní muzeum Blodveimuseet, 150 km severně od Mo i Rana, má ve své expozici věnované nucené práci za druhé světové války vystavený kufr s jmenovkou Franta Šac.

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny p. Šaca, Rýmařov.

Pozůstalost v držení rodiny Knapových, Vrdy.

Hojda, Zdeněk. "Příběh zapomenutého kurfu". Dějiny a současnost, 2019/2.

Webové stránky Noraci.cz: „Fotografická pozůstalost z pracoviště v Mosjøen v Rýmařově“ 28. 5. 2021

 

 

Ilustrace v držení rodiny Knapových, Vrdy.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1