Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

Antonín

Ševčík

Fødested:

1921

Fødselssted:

Okrouhlá – Boskovice

Arbeidssted:

Alta

Byggeselskap:

Gebr. von der Wettern

Antonín Ševčík  (*1921 ‒ † 2002) se narodil v roce 1921 v Okrouhlé do rodiny s pěti dětmi. Vyučil se pánským krejčím.

Na podzim byl odveden do Berlína na práce pro Říši. V tranzitním táboře byl vybrán spolu s dalšími 50 českými řemeslníky (krejčí, ševci a kuchaři) a přidělen k Organizaci Todt, která celou skupinu vyslala do  Norska. Antonína Ševčíka a jeho jmenovce z Kořence poslali do nejsevernějšího kraje Finmarky u hranic s Finskem. Cesta trvala skoro 4 měsíce s mezistanicí v Trondheimu, kde asi měsíc pracovali na stavbě ponorkového doku Dora. Poté se po měsíčním cestování dostal do Karasjoku, kde pracoval jako pomocný dělník a posléze i jako krejčí. Byl přemístěn do dalších lokalit v působnosti OBL Alta a ke konci války pracoval v Bodø. Odtud byl spolu s dalšími Čechoslováky repatriován do Trondheimu a Osla, posléze lodí do německých Brém. Do Československa přijel první zářijový týden roku 1945.

Po válce pokračoval ve svém řemeslu. V roce 1949 se oženil s Marií Přikrylovou.  Měli tři děti – dceru Marii a dvojčata Antonína a Zdeňka. Po celý život až do důchodu pracoval jako pánský krejčí v závodě Kras v Boskovicích.

Svoje 60. narozeniny strávil v nemocnici Boskovicích s infarktem. Účastnil se několika srazů Noráků v Havlíčkově Brodě. Na sklonku života se často ve svých vzpomínkách vracel do Norska . To jeho manželka to komentovala slovy: "No jo, už jsme zase v Norsku".  Zemřel v roce 2002.

Jeho potomci žijí v Boskovicích. Vnučka Hana se jako žákyně ZŠ v 80. letech účastnila celostátní literární soutěže se slohovou prací o dědečkově nasazení v Norsku.

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny, Okrouhlá.

Mikulášková, Hana. Z vypravování mého dědečka. Slohová práce ze ZŠ, rukopis.

 

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1