Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

Jaromír

Šimr

Fødested:

1923

Fødselssted:

Staré Podlesí – Příbram

Arbeidssted:

Narvik

Byggeselskap:

Staug

Šimr Jaromír (*21.10. 1923) se narodil v hornické obci Sulkov u Plzně. V Plzni se vyučil elektromechanikem.

V listopadu 1942 byl poslán pracovním úřadem v Plzni na práci do Říše. Odjel do Berlína, kde se dozvěděl místo určení: Norsko. Cestoval ve skupině Čechů do Štětína, po moři pak lodí do Osla, poté vlakem do Trondheimu. Následně byl dopraven do Narviku a byl umístěn za polárním kruhem v izolované oblasti jižně od Narviku u rakouské stavební firmy Stuag, která stavěla železnici. Bydlel v pracovním táboře a zažil tvrdé pracovní i životní podmínky. Podle vzpomínek byly světnice zamořené štěnicemi tak, že matraci spálil a spal pod dekou na podlaze. Strava byla z konzerv bez zeleniny či ovoce nebo ryb. Dvakrát se dostal domů na kratší dovolenou.

V Norsku zůstal až do kapitulace a domů byl repatriován v září 1945. Po návratu byl povolán na vojnu a působil jako radiomechanik na kbelském letišti v Praze. Po vojně pracoval v plzeňské Škodovce jako elektromontér. Podílel se na stavbě a provozu elektráren i v mnoha zemích: mj. ve Finsku, v Indii, Jižní Americe a na Blízkém východě. Byl náruživým fotbalistou. V mládí hrával za Spartu Sulkov.

V roce 1950 se oženil s Jindřiškou roz. Svobodovou a narodil se jim Jaromír (1950), Karel (1953) a Jindřiška (1955). V 70. letech si postavili domek ve Štěnovicích u Plzně. Tam žije pan Šimr se svou manželkou dodnes. V současnosti má 98 let. Až na obtíže s chozením je zdráv. Jeho potomci žijí v Plzni, v Chrástu u Plzně a v Portugalsku.

 

Jaromír Šimr po návratu z Norska.

Zdroje:

 .

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení pamětníka, Štěnovice u Plzně.

Šimr Jaromír. Životopis, rukopis, leden 2022.

 

 

 

 

 

 

Snímky z nasazení v severním Norsku. (osobní archiv)

i soběstačný.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1