Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Person databank

Josef

Touška

Fødested:

1921

Fødselssted:

Domahoř – Ledeč

Arbeidssted:

Kirkenes

Byggeselskap:

Arbeitsgemeinschaft Kaiserslautern I

Josef Touška (*1921 ‒ † 1996) se narodil  v rodině domkáře na polosamotě Domahoř u Zruče nad Sázavou.  Byl menšího vzrůstu, protože v dětství trpěl křivicí. Vyučil se krejčím u mistra Wolfa ve Zruči. Do doby totálního nasazení žil doma s rodiči a se dvěma bratry.

Na práce do Německa byl povolán na podzim 1942. V Berlíně mu byla přidělena práce v nejsevernějších částech Norska, a to v příhraničním městě Kirkenes u firmy Arge Kaiserslauten. Dostal se tam po dvou měsících cesty spolu s desítkou Čechoslováků. Pracoval jako krejčí pro německou armádu. Podle pamětí rodiny byl přidělen ke krejčovské dílně, kterou vlastnil starší Čech - usedlý krajan, se který dobře vycházel. Setkával se tam s ruskými zajatci, kteří v pracovních lágrech živořili a tajně jim šil ze zbytků látky oblečení.

V roce 1944 byli zahraniční pracovníci z kraje  Finmarky v důsledku postupu sovětské armády staženy do západní části severního Norska. Po kapitulaci čekali tři měsíce v Narviku a posléze v Oslo na repatriaci do vlasti. Do Československa se vrátil na začátku září 1945.

Po návratu si z vydělaných peněz z Norska, zasílaných rodině domů,  pořídil domek v pohraničí – v Kadani. Zde se v roce 1947 oženil, téhož roku se narodil mu syn Josef a v roce 1950 dcera Hana. Několik let pracoval na Dolech Nástup v Tušimicích. Jezdil na mašinkách, udělal si zámečnický kurz, aby zabezpečil svou rodinu. I nadále se věnoval krejčovskému řemeslu, a to i po odchodu do důchodu až do své smrti. Zemřel v roce 1996. Jeho potomci žijí v Kadani, Chomutově, ve Zruči a v Praze.

O práci v Norsku podle rodiny mnoho nehovořil. Prý dostal nabídku v Norsku převzít krejčovskou dílnu a usadit se tam. Ovšem stesk jeho českého mistra, ho přesvědčil, aby se vrátil. V Norsku musel také opustit svou známosti. Po návratu si velmi přál se do Norska opět podívat. Tomu nepřála nejdříve politická situace v Československu, později ho odrazovala manželka a ve stáří mu to  nedovolil zdravotní stav. Po návratu dlouho udržoval přátelství s několika kamarády z Kirkenesu ‒  Josefem Smutným, Radimem Urbanem a Aloisem Tesařem. Po návratu z Norska už do konce života nejedl ryby, protože prý je tam jedli neustále, a to ne vždy řádně uvařené.

Josef Touška, bez datace.

 

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny, Praha.

Bílková, Hana: O životě tatínka, rukopis, červen 2021.

 

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1
envelope-ophone