Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

Emil

Tůma

Fødested:

1921

Fødselssted:

Rokytná – Nová Paka

Arbeidssted:

Narvik

Byggeselskap:

Laule & Kirchenbauer

Emil Tůma (*1921 ‒ †1997) se narodil na Vrchovině v Nové Pace do rolnické rodiny. Studoval Odbornou zemědělskou školu v Rožnově nad Radhoštěm, a několik let pracoval na rodinném statku.

Na práce do Říše byl povolán pracovním úřadem v Jičíně dne 30. října 1942. Odjel do Berlína, kde ho úředníci Organizace Todt vybrali do Einsatzgruppe Wiking, tedy na práce do Norska. Jeho cesta vedla přes Oslo a Trondheim až daleko za polární kruh do Narviku. Byl přidělen k německé firmě Laule & Kirchenbauer, pracující na výstavbě baterie Dietl na izolovaném ostrově Engeløya, asi 100 km vzdušnou čarou od Narviku.

Tam pak Tůma spolu s dalšími 70 Čechoslováky strávil téměř dva roky. Hloubili ve skalách prostory na umístění palebných postavení obřích pobřežních děl, stavěli silnice a pracovali v přístavu. Bydleli v dřevěných barácích v pracovním táboře Tivoli u obce Bø. Domů do Čech se dostal pouze jednou, v rámci dovolené, kterou však strávil v nemocnici. I přes nepříznivý zdravotní stav se musel vrátil zpět do Norska, jak ho vyzval pracovní úřad v Jičíně ve dvojjazyčně psaném dopise: “Podle sdělení okresní nemocenské pojišťovny jste schopen práce i cesty. Proto Vás co nejdůrazněji vyzývám, abyste se neprodleně odebral na své pracovní místo. Nevyhovíte-li této výzvě, budete dodán do pracovního výchovného tábora” (19. 2. 1944).

Emil Tůma si z Norska dopisoval se otcem a bratrem, kteří usilovali o jeho propuštění. Kromě chatrného zdraví argumentovali také tím, že jeho pomoci je třeba na rodinném hospodářství. Emil Tůma byl nakonec skutečně propuštěn, byť až srpnu 1944. V lednu 1945 se zapojil do domácího odboje na Vrchovině. Za účast v odboji byl gestapem v březnu a dubnu 1945 vězněn ve Valdicích (Kartouzy).

Po válce pracoval jako telegrafista a operátor na železniční stanici Stará Paka. V roce 1957 se oženil s Marií (roz. Malou), s níž vychovali jednoho syna. V roce 1976 odešel do invalidního důchodu. Zemřel v roce 1997. Jeho syn Martin žije se svými dospělými syny v Podkrkonoší.

 

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Rodinný archiv E. Tůmy, Nová Paka

Martin Tůma. Životopis: Emil Tůma, leden 2021, rukopis, 1 s.

Webové stránky Noraci.cz: „Kufr z Narviku“ 1. 2. 2021: https://noraci.cz/kufr-z-narviku/

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1