Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Person databank

František

Vaněk

Fødested:

1914

Fødselssted:

Višňová

Arbeidssted:

Mo i Rana

Byggeselskap:

Arbeitsgemeinschaft Stallmann

František Vaněk  (*1914 ‒ † 2003se narodil ve Višňové na Jindřichohradecku do rodiny kováře. Měl dva sourozence Karla a Marii. Vyučil se tesařem u firmy Ferdinand Dejmek - pila v Kardašově Řečici. Po vyučení u této firmy pracoval do doby, než dostal předvolání na práci v Říši. 6. listopadu 1942 byl přidělen k Organizaci Todt. Z Berlína byl poslán na práce do Norska, a konkrétně do oblasti Mo i Rana těsně za polárním kruhem. Pracoval tam na stavbě severní železnice (Nordlandsbanen). Po kapitulaci se zpět domů  vrátil 1. 9. 1945, kdy prošel záchytnou stanicí Plzeň. Po návratu se vrátil ke svému původnímu zaměstnavateli. Od roku 1950 pracoval u Stavebního komunálního podniku v Jindřichově Hradci (později přejmenován na Okresní stavební podnik). Zde pracoval až do ochodu do důchodu.

V roce 1954 se oženil s Vlastou Dobešovou a měli dvě dcery Vlastu a Jitku. Ve Višňové byl členem sboru dobrovolných hasičů. Zemřel v roce 2003.

 

Zdroje:

František Vaněk, 1943 v Mosjøen.

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny, Jindřichův Hradec

Webové stránky Noraci.cz: „Obrázky z Norska objevily ve skříni až dospělé dcery / příběh Františka Vaňka z Jindřichohradecka“ 30. 10. 2021: https://noraci.cz/obrazky-z-norska-objevily-ve-skrini-az-dospele-dcery-pribeh-frantiska-vanka-z-jindrichohradecka/

 

 

 

 

 

Seznam Československých příslušníků před repatriací z Hattfjelldalu, 1945.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1