Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Databáze nuceně nasazených Čechů v Norsku  

Vlastimil

Chloupek

Datum narození:

1921

Místo narození:

Sebranice – Boskovice

Oblast nasazení:

Narvik

Firma nasazení:

Bau Fleckenstein

Pracovní karta je uložena v Národním archivu v Oslo / © National Archives of Norway, Oslo

Vlastimil Chloupek (*1921 ‒ † 1986 ) se narodil se v Sebranicích 10. dubna 1921. V letech 1938–1941 se vyučil soustružníkem u J. Frische, výrobce kovového zboží v Boskovicích. Po vyučení pracoval jako soustružník v továrně svého mistra. V únoru 1943 obdržel povolání na práci do Říše. V Berlíně byl určen k malé firmě Bau Fleckenstein do severního Norska, a to do Narviku. Pracoval jako pomocný dělník a řidič nákladního automobilu na stavbách Organizace Todt v Narviku a v okolí Harstadu. V Narviku se scházel s norskou přítelkyni Nellou a učil ji česky. V Narviku zůstal až do července 1945, kdy byl spolu se dvěma stovkami Čechů repatriován. Domů se dostal posledním transportem v září 1945. Repatriace probíhala přes dva měsíce, a to lodí a vlakem z Narviku do Osla, poté dopravní lodí Spree z Osla do Brém, a poté vlakem přes Německo do Plzně a do rodné obce.

Po návratu se k původnímu povolání zámečníka nevrátil a využil toho, co se naučil v Norsku. Pracoval jako řidič nákladního auta, později jako řidič autobusu. V roce 1946 se oženil s Drahomírou roz. Burýškovou a žili v Sebranicích. Narodil se jim syn Vlastimil a dcery Drahomíra a Marie.

Práci řidiče autobusu se věnoval i v důchodu, a to až do roku 1985, kdy onemocněl. Jeho záliby byly spojené s jeho prací řidiče, zajímal se o automobily, rád jezdil na zájezdy po Československu, velice rád četl, takže jeho zálibou byly knihy a v zimě chodil na lyže. Zemřel 22. června 1986 v 65 letech.

Jeho potomci žijí v Boskovicích a v Rájci-Jestřebí.

 

Zdroj:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny, Boskovice

Marek Dokoupil: O životě Vl. Chloupka, e-mailová komunikace, prosinec 2021

 

 

 

 

 

Skupina nasazených Čechů v Narviku a Harstadu, jaro 1943 ( modrá šipka označuje Vl. Chloupka).

(Snímky v držení rodiny, Boskovice).

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1