Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Databáze nuceně nasazených Čechů v Norsku  

Václav

Hönl

Datum narození:

1921

Místo narození:

Vysoké nad Jizerou – Semily

Oblast nasazení:

Mo i Rana

Firma nasazení:

Arge Nordmark

Pracovní karta je uložena v Národním archivu v Oslo / © National Archives of Norway, Oslo

Václav Hönl (*1921‒ †1968) se narodil se ve Vysokém nad Jizerou jako prvorozený syn do rodiny vrchního strážmistra a měl ještě o 3 roky mladšího bratra. Vystudoval obchodní akademii a začal pracovat jako účetní. Na začátku války jeho otec zemřel. V roce 1942 byl povolán na nucené práce do Norska, a to do oblasti Mo i Rana, později do Bodø. Pracoval na stavbě železnice. Později, patrně díky obchodnímu vzdělání a dobré znalosti němčiny, vykonával i práci v kanceláři. V Norsku si našel i známosti.

Po návratu pracoval jako účetní v textilní továrně, později jako vedoucí provozovny. Oženil se v roce 1949. Jeho žena Ludmila, nar. 1924, prošla rovněž totálním nasazením, mj. v továrně na letecké motory nedaleko Berlína. V manželství se postupně narodily 3 děti. Václav, aby zabezpečil rodinu, chodil často navíc na brigády vykonávat těžké práce. Hodně sportoval, i závodně lyžoval, po úrazu pak jen rekreačně. Věnoval se i jiným koníčkům, např. chovu čistokrevných králíků a chovu slepic.

Do Norska se již nikdy nepodíval. Zemřel v červenci 1968 následkem nehody při plnění pracovních povinností ve věku 46 let. Jeho potomci žijí v Podkrkonoší.

V rodinné pozůstalosti se dochovaly dopisy z války, které si psal se svou matkou, ke které měl zvlášť citový vztah. Po válce si několik let dopisoval se svou norskou přítelkyní, se kterou vroucně věřili, že se spolu ještě setkají.

Z Norska si přivezl krabici lyžařských vosků značky Swix, kterou opatroval jako vzácnost, a totéž činili dlouho po jeho smrti i jeho příbuzní. 

 

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny.

Jirásková, Eva. E-mailová komunikace, leden 2022.

 

 

 

 

 

 

Materiály a fotografie z pozůstalosti V. H. , Trutnov.

 

 

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1