Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Databáze nuceně nasazených Čechů v Norsku  

Jan

Kreysa

Datum narození:

1921

Místo narození:

Horní Kamenice

Oblast nasazení:

Mo i Rana

Firma nasazení:

Arge Stallmann

Pracovní karta je uložena v Národním archivu v Oslo / © National Archives of Norway, Oslo

Jan Kreysa (*1921 ‒ † 2004) se narodil 19.10.1921 v Horní Kamenici u Staňkova jako nejmladší dítě ze sedmi sourozenců do starého selského rodu. Studoval na gymnáziu v Domažlicích a byl činný v Sokole. Po maturitě r. 1942 nastoupil do Hospodářského družstva. Na podzim byl ovšem povolán pracovním úřadem na práci do Říše. V prosinci 1942 byl přidělen jako pomocný dělník ve středním Norsku u firmy Stallman. Dostal se do města Mosjøen, pracoval v okolních lesích a v kamenolomu v Nesně. Byl nasazen v několika desítkou Čechů, mj. i s kamarádem ze vsi, Slavomil Steinbachem a i Karlem Ailem z Křenova. V Norsku pracoval až do kapitulace. V červenci 1945 byl repatriován spolu se dvěma stovkami Čechů letecky z Oslo do Bruselu, a poté nákladními vozy a vlaky přes Belgii, Francii a Německo do Československa.

Po návratu z Norska pracoval jako účetní v západočeských uhelných dolech a pomáhal na rodinném hospodářství. Oženil se s Martou roz. Mísovou a narodili se jim čtyři děti: Jan (1947), Zdena (1949), Eva (1952) a Václav (1957) a žili v Holýšově. Po roce 1948 rodina prostupně přicházela o soukromé hospodářství a byla vystavena tlakům úřadům. V padesátých letech musel jít fárat do dolů, část širší rodiny byla z usedlosti vystěhována, vězněna a část emigrovala do USA.

Později studoval geologii a byl důlním měřičem ve Zbůchu ,Týnci a v Dobřanech. Celoživotním koníčkem mu bylo zahraničení a četba. Po roce 1989 se rodina vrátil k soukromému zemědělství, kde vypomáhal synům s obnovou hospodářství. Zemřel v prosinci 2004 ve věku 83 let. Jeho potomci žijí v Horní Kamenici, Holýšově a ve Šťáhlavech na Plzeňsku.

.

Kvůli perzekuci s kolektivizací rodinného hospodářství nemohl psát do Norska kamarádům. Ti se ho snažili kontaktovat pomocí Červeného kříže.

Jeho kamarád Bohumil Melich, který v Norsku působil jako kuchař, emigroval do Norska po r.1968.

.

Zdroje:

Jan Kreysa

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny, Horní Kamenice.

Kreysa Jan ml., E-mailová komunikace, leden 2022.

Kreysa, Jan ml.. Rozhovor pro Paměť národa, 2019

Hingarová, V. Rozhovor s J. Kreysou ml., 12.1. 2022, Plzeň.

Vaindl, Ladislav. „Vyprávějí příběhy nuceně nasazených v Norsku“. Mladá Fronta Dnes, 14.1. 2022, s. 12.

 

 

 

 

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1