Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Persons database

Ladislav

Kohout

Date of birth:

1921

Place of birth:

Praha-Modřany

Deployment area:

Mo i Rana

Deployment company:

Arge Nordmark

Ladislav Kohout (*1921 ‒ † 2000) se narodil v Modřanech v rodině krejčího a měl staršího bratra. Rodina žila v rodinném domku, kde řídil jeho otec krejčovskou dílnu. V letech 1936 – 1937 vystudoval roční obchodní školu. V roce 1937 začal pracovat jako účetní v Praze v ulici Ve Smečkách až do doby, kdy dostal na podzim 1942 povolání na práce pro Německou říši.

Z Prahy odjel vlakem spolu s ostatními nuceně nasazenými 7. listopadu 1942 do Berlína. V Berlíně se dozvěděl místo nasazení: střední Norsko. Přidělen byl ke stavební firmě ARGE Nordmark. Před Vánoci se dostali přes Štětín a Oslo do Trondheimu. Odtud byl začátkem ledna 1942 přemístěn do okolí Bodø za polárním kruhem. Se skupinou 20 Čechů hloubili tunely. V říjnu 1943 se dostal na jedinou dovolenou domů. Ze zdravotních indispozic se do Norska dostal po několika měsících v únoru 1944. Nadále trpěl zdravotními problémy a v Bodø podstoupil operaci krční mandle. Z pracoviště byla jeho firma koncem roku 1944 přesunuta do Lillehammeru, kde byl přidělen na lehčí práce. V Norsku se dočkal konce války. Repatriován domů byl v červenci 1945, a to letecky letecky z Osla do Bruselu, a poté pozemní cestou přes Francii a Německo.

Po válce se oženil a narodily se mu dvě dcery. Žil v pražských Modřanech v domku po svých rodičích. Zemřel v roce 2000. Jeho potomci žijí v Praze.

.

Na svůj pobyt v Norsku a na své kamarády z Modřan, se kterými byl v Norsku, celý život vzpomínal. V jeho pozůstalosti se dochovala obsáhlá válečná korespondence.

-

Zdroje:

Norský národní archiv, Oslo.

Pozůstalost v držení rodiny, Praha.

Klára Drummond. E-mailová komunikace leden 2022.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1