Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Databáze nuceně nasazených Čechů v Norsku  

Václav

Vlach

Datum narození:

1921

Místo narození:

Dolní Rozsička ‒ Velké Meziříčí

Oblast nasazení:

Trondheim

Firma nasazení:

Sager & Woerner, Berlin

Pracovní karta je uložena v Národním archivu v Oslo / © National Archives of Norway, Oslo

Václav Vlach (*1921 ‒ † 1996) se narodil  v Dolní Rozsičce. V sedmi letech se přestěhoval do Velkého Meziříčí ke své tetě – ta ho adoptovala a s manželem mu nahradili rodiče. V 15 letech nastoupil do učení u pana Hradeckého a vyučil se v oboru mědikovectví a instalatérství. Dále chtěl studovat na průmyslové škole – v té době se však jeho adoptivní otec zabil a on se musel postarat o maminku. Nastoupil tedy jako údržbář v továrně „U Jelínků“.

V říjnu 1942 byl povolán jako mnozí jeho vrstevníci na práce do Říše. O týden později se v Berlíně dozvěděl, že byl přiřazen k německé firmě Sager und Woerner na pracoviště v norském Trondheimu.  Odjíždělo se mu tam tehdy těžce, neboť zde nechával svoji velkou lásku Anežku. Když po 8 měsících domů přijel domů na dovolenou (v září r. 1943), tak spolu uzavřeli sňatek. Poté se musel vrátit do Norska, kde setrval až do konce války. Z Norska se vrátil 4. srpna 1945 – v den svých narozenin.

Po válce pracoval u stavebního podniku, ale kvůli křehkému zdraví změnil zaměstnání. V roce 1946 se mu narodila první dcera. Začal stavět rodinný domek, do kterého se rodina nastěhovala po narození druhé dcery. V r. 1963 nastoupil na večerní průmyslovou školu, kterou úspěšné ukončil. Nastoupil na místo mistra vodařů a topenářů v závodu Kablo, kde zůstal až do odchodu do důchodu.

V 90. letech se účastnil srazů Noráků a toužil se do Norska opět podívat. To mu nedovolila vážná nemoc. Svým vnoučatům často

o krásách Norska vyprávěl. Zemřel v r. 1996. Jeho potomci žijí u Velkého Meziříčí.

 

Zdroje:

Václav Vlach v Trondheimu, patrně 1943.

Norský národní archiv, Oslo.

Kochová H. Životopis dědečka, rukopis.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1