Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Příběhy

Norsko-české přátelství z války pokračuje

05/12/2019

John-Henrik Johansen žije v hlavním městě Norska. Pochází ze severního Norska z přístavního města Narvik.

Za války byl Narvik pro německé okupační vojsko strategickým místem, zvláště kvůli transportu švédské železné rudy pro německý válečný průmysl. V Narviku pracovaly tisíce nasazených českých a polských pracovníků.

John-Henrik si pamatuje, že jeho otec se s několika nasazenými z Čech i Polska stýkal a pomáhal jim. Dosud si živě vybavuje okamžik, kdy se k nim domů přijeli nasazení na konci války rozloučit. Jeden z Čechů, pan Kališ, daroval jeho otci svou podobenku s děkovným textem. Tu má dodnes schovanou.

Jeho otec si s českými přáteli dopisoval i po válce. V šedesátých letech ho Jan Kališ pozval do Československa. Do Ostravy se vypravili oba.

John-Henrik pracoval později jako učitel dějepisu. Když byl penzionován, tak sepsal rodinné paměti, a psal i o životním přátelství mezi jeho otcem a nasazenými Čechy. Vzpomínky na česko-norské přátelství pak vydal knižně.  Nejdříve v norštině, a poté i česky pod pod názvem Češi nuceně nasazení Norsku během druhé světové války.

Do České republiky začal pravidelně jezdit  v devadesátých letech. Pátral po osudech dalších českých nasazených a přátel jeho otce. Dodnes lituje, že se otce více neptal, neboť mnohé otázky zůstávají nezodpovězené.

John-Henrik žije v Oslo. Pracuje na dalších publikacích o lokálních dějinách Norska.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1