Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Novinky

Stovka válečných dopisů z Kirkenesu

15/06/2021

Dne 16. června 2021 přinesl vnuk pana Josefa Hofmana (nar. 1921) válečné dopisy a zápisky z Norska, které ležely na půdě rodinného domku. Psal je jeho dědeček ze severního Norska (Kirkenes) v letech 1942-1945. Jedná se o 113 dopisů poslaných rodičům a 12 dopisů pro přítelkyni Marii, budoucí manželku. O dopisech na půdě sám pan Hofman nevěděl a našel je až v osmdesátých letech po smrti své maminky.

Pozůstalost dále obsahuje tři deníčky z cesty na Sever a zpět, památník se vzkazy kamarádů, 80 fotografických snímků, dobové pohlednice a fotoalbum z bojů o Narviku. Za pozornost stojí i pozvánky a fotografie k prvním setkáním Noráků v 80. letech u jezera Rozkoš. Mnohé snímky jsme viděli poprvé.

Díky těmto cenným materiálům můžeme zpřesnit některé informace a nahlédnout do osudu dalšího Čechoslováka nasazeného v nejsevernější části Norska. Materiály jsou důležité i proto, že Jan Hofman, který byl veden jako interní pracovník organizace Todt, není registrován v kartotéce zahraničních pracovníků. To je důkaz, že počty Čechů v Norsku budou narůstat. Do databáze se budeme snažit začlenit i profily pracovníků, kteří nejsou evidováni v kartotéce OT.

Děkujeme panu Pavlovi Hofmanovi (vnukovi) a manželce Daniele za poskytnutí materiálů a za pomoc s jejich naskenováním.

Životopisný medailonek Josefa Hofmana zveřejníme později zde.

Archiv rodiny Hofmanů, Praha.

 

Zpracovala: Vendula V. Hingarová

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1