Od odjezdu Čechů z Norska v létě 1945 se na hrob Bohuslava Frka z Modřan patrně úplně zapomnělo. Hrob se nachází na německém vojenském hřbitově v Trondheimu ve čtvrti Havstein. Vojenský hřbitov byl založen v roce 1943 a stal se místem odpočinku několika tisíc většinou německých vojáků Wehrmachtu. Byli zde pochováni i civilní němečtí pracovníci a patrně i zahraniční pracovníci organizace Todt, tzv. OT-m. Po válce byl hřbitov udržován místní úřady a německými spolky. Byly sem přesunuty i ostatky německých vojáků z mnoha míst z kraje Trøndelag.
Německý hřbitov se nachází kousek od protestanského kostela Havstein kirke a je obklopen civilním hřbitovem.To, že na hřbitově jsou pochované i jiné národnosti a dělnicí z okupovaných zemí, kteří nedobrovolně museli pracovat pro německé okupační orgány, bude pro mnohé překvapením.
Z deníkových zápisků a fotografií nasazených Čechů, které nám nedávno poskytli potomci Noráků, se dochovaly informace o několika zemřelých Češích, kteří byli pohřbeni v Trondheimu. Známe jména a datum pohřbu a víme, že většinou zahynuli v důsledku pracovního úrazu. V centrální kartotéce pracovníků Organizace Todt v Národním archivu v Oslo byly karty zemřelých vyřazeny.
Na dobových fotografiích, pořízených v den pohřbu Bohuslava Frka, vidíme dřevěné kříže a bílé kameny ohraničující hroby. Současná podoba válečného hřbitova však tomu neodpovídá. To byl i důvod, proč jsme hledali i na jiných místech. Na rozsáhlém prostranství německého hřbitova, jsou v trávě umístěné kamenné desky. Jsou jich tu stovky a obsahují jméno dvou pochovaných. Mnohé nápisy pohltil zub času.
Deska českého pracovníka byla objevena v místě, kde jsou kamenné náhrobky stále ještě čitelné. Na desce je uveden nápis OT.-m. Bohusslaus Frk 17. 8. 1921 - 9. 1. 1944.
Byl ročník 1921 a před měsícem uplynulo sto let od jeho narození.
Dovolujeme si zde zveřejnit fotografii hrobu, dříve a dnes.
Děkujeme rodinám, které nám poskytly materiály po svých příbuzných z Norska. Díky nim jsme mohli dohledat po mnoha desetiletích i hrob Bohuslava Frka v dalekém Trondeimu.
A také uctít aspoň symbolicky jeho památku.
Životopisný medailonek B. Frka zde: https://noraci.cz/osoba/bohuslav-frk/
Autorka textu a fotografií: Vendula V. Hingarová