Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Novinky

Pomozte nám vytvořit životopisné medailonky nasazených v Norsku

08/11/2021

Databáze nasazených v Norsku je zamýšlena jako živá databáze, která kromě základních údajů a evidenční karty pracovníka v Norsku obsahuje i další informace. Rádi bychom zde postupně zveřejňovali krátké životopisné medailonky nasazených, stejně jako dobové fotografie a materiály z období jejich nasazení v Norsku i z jejich života po válce.

Pokud si přejete, aby Váš otec, dědeček, pradědeček či strýc měl v databázi svůj medailonek, spojte se s námi. Obvykle si od rodiny vyžádáme základní životopisné, profesní a rodinné údaje (kdy a kde se narodil, co dělali rodiče, kde bydlel, kterou školu vychodil, co dělal po válce, rok svatby a jméno manželky za svobodna, počet dětí a křesní jména s rokem narození, poválečná práce, záliby, případně rok úmrtí a místo, kde žijí potomci).

Poslat můžete i portrétní fotografii  - z období pobytu v Norsku či těsně po válce.

Na základě těchto informací a našich dat zpracujeme či upravíme text medailonku, který obohatíme –  máte-li k dispozici – fotografiemi a dalšími dokumenty z Norska.

Můžete se inspirovat například těmito zveřejněnými medailonky:

Antonín Holub (*1919 ‒ † 2010) se narodil do katolické rodiny s pěti dětmi v Lukách nad Jihlavou. V roce 1935 vstoupil do učení u malířské firmy, kde pracoval až do roku 1942. Dočasně byl nezaměstnaný, a z tohoto důvodu dne 3. listopadu 1942 obdržel povolávací rozkaz pracovního úřadu v Jihlavě k přeškolení do Říše. Za tři dny už seděl ve vlaku do Berlína, kde byl přidělen k Todtově organizaci na práce do Norska, a to do Trondheimu, k německé malířské firmě Hans Hemmer. Text pokračuje zde.


Josef Lébl (*1922 ‒ †1991) se narodil jako čtvrtý z šesti dětí do rolnické rodiny v obci Řitka (okres Praha-západ). V roce 1939 se vyučil obchodním příručím a pracoval v obchodě u Čumrdů v Černošicích. Dne 2. 11. 1942 byl povolán jako mnozí jeho vrstevníci na práce do Říše. O týden později se v Berlíně dozvěděl, že byl přiřazen k německé firmě Georg Wendel na pracoviště v norském Trondheimu. Tam dorazil o měsíc později a pracoval jako pomocný dělník, později jako svářeč a montér vzduchové ventilace. Firma, ve které pracovali čtyři němečtí mistři a dvacet českých dělníků, ho posílala na krátkodobé práce při stavbě bunkrů v okolí Trondheimu, ale i dále do Hemne, Kristiansundu a Ålesundu. V Norsku působil skoro dva roky, než byl na konci října 1944 spolu s dalšími Čechoslováky odvelen z Norska do Berlína. Vrátil se domů, dočasně se ukrýval a našel si zaměstnání jako lesní dělník. Patrně na udání se ocitl v Praze na Pankráci u výslechu. Text pokračuje zde


Václav Bayer (*1922 – †1987) se narodil v Bernarticích nad Odrou u Nového Jičína. Vyučil se malířem a natěračem. Jeho rodiště bylo po Mnichovské dohodě připojeno k Říši. V dubnu 1942 odjel na práci do Norska. Byl přidělen k firmě Adolf Betzel působící v okolí Narviku. V září 1944 přešel hranice do Švédska, kde se přihlásil tamním čs. úřadům. Dne 8. května 1945 odletěl do Británie a posléze vstoupil do zahraniční armády. Do vlasti se vrátil koncem září 1945. Z vojenské služby ho propustili v lednu 1946. Pracoval pak ve Vagónce Studénka a působil jako úspěšný trenér volejbalu. V roce 1977 ho ochromila mozková mrtvice. Zemřel v roce 1987. Jeho potomci dnes žijí ve Studénce.


Další medailonky:

Jansa Jan *

Vaněk Antonín *

Tůma Emil *


 

V databázi nasazených naleznete životopisné medailonky u těch osob, které jsou označené  hvězdičkou (*). Vstup do databáze zde.

Filozofická fakulta
Univerzita Karlova
nám. Jana Palacha 1/2
116 38 Praha 1